Katedra za
internu medicinu, obiteljsku medicinu i povijest medicine

Povijesni prikaz

Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu je 1979. godine osnovao dislocirani Studij medicine u Osijeku. U Osijeku prvi voditelj Katedre za internu medicinu i voditelj studija medicine bio je prof.dr.sc.Ivan Čandrlić, prim.dr.med. Te je funkcije obnašao do svoje smrti, 1993. godine. Odjel za unutarnje bolesti prvi je odjel Opće bolnice Osijek koji je prerastao u Kliniku za unutrašnje bolesti Medicinskog fakulteta Zagreb 1986. godine, a prof.dr.sc. Ivan Čandrlić, prim.dr.med. bio je njen prvi predstojnik. Od 1993.godine prof.dr.sc.Ante Ivandić, prim.dr.med. preuzeo je voditeljstvo dislociranog Studija medicine i Katedre za internu medicinu, a istovremeno postao i predstojnik Klinike za internu medicinu Kliničke bolnice Osijek. Dislocirani Studij medicine u Osijeku vodio je do 1996.godine.

Od 1998.godine dislocirani Studij medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta Zagreb postaje samostalan Medicinski fakultet u sastavu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Prvi predsjednik Katedre za internu medicinu Medicinskog fakulteta Sveučilišta J.J Strossmayera u Osijeku postaje prof.dr.sc. Ante Ivandić, prim.dr.med. i tu funkciju obnaša do svoje smrti, 2003.godine.

Od 2003.godine do danas predsjednik Katedre za internu medicinu je prof.dr.sc. Aleksandar Včev, prim.dr.med. Danas je to Katedra s najvećim brojem nastavnika i asistenata te predmeta na studijskim programima Medicinskog fakulteta Osijek.

Na prijedlog predsjednika katedre prof.dr.sc. Aleksandra Včeva iz katedre se odvaja medicinska etika, koja ulazi u sastav nove Katedre za sestrinstvo, medicinsku etiku i palijativnu medicinu, a tada katedra mijenja ime u Katedra za internu medicinu i povijest medicine. 2015. godine katedri se priključuje obiteljska medicina koja izlazi iz zajedničke katedre s javnim zdravstvom, te nastaje katedra za internu medicinu, obiteljsku medicinu i povijest medicine.